Люди, які грають в ігри
Любов Бобир
Опубликовано: 13.10.2016 в категорию "Статьи" : Психология

Відомий американський психолог, психіатр, розробник трансакційного аналізу Ерік Берн стверджував, що всі ми в житті граємо певні ролі. Він проаналізував взаємини між людьми і дійшов висновку, що в кожному з нас поєднуються три стани: дитина, батько та дорослий.

У стані Дитини ми займаємося творчістю, перебиваємо інших, бавимося, відчуваємо різний спектр емоцій – гнів, образу, почуття провини, кохання. Також у стані Дитини ми перекладаємо відповідальність за своє життя на інших. Для прикладу, у тому що в мене поганий настрій винна погода, керівництво, влада і т.д.

Якщо ви дієте згідно стереотипів та шаблонів – ви знаходитеся у стані Батька. Якщо ви вимагаєте щось, засуджуєте, повчаєте, говорите такі фрази як "ти повинен", "ти зобов’язаний", "не можна", "треба робити так і так"… , тобто виступате із зверхньої позиції - ви теж у стані Батька.

Принципово інша позиція - це позиція Дорослого. Це – коли спілкування відбувається на рівних, це - коли є довіра, це - коли є відповідальні за своє життя. У цій ролі ми не включаємось в чужі проблеми і не вирішуємо їх замість іншого (як це робить Батько). Ми не скаржимося самі і не смакуємо подробиці чужого "нещасної життя" (як це робить Дитина).

У стані Дорослого ми бачимо реальність такою, яка вона є. І якщо нас щось не влаштовує - виправляємо це. Поруч зі Дорослим може бути тільки Дорослий. Це можливо лише тоді, коли Дитина стала відповідальною і коли Батько вимкнув тотальний контроль.

Тому - oбирайте. Вирішуйте, за допомогою якої ролі ви хочете будувати відносини з близькими вам людьми.

Перший крок - визначте існуючу позицію. І якщо вона вас не влаштовує - змінюйте її – самостійно чи з психологом (це буде другий крок). І пам'ятайте: в житті завжди є місце грі! Не ставтеся завжди і до всього занадто серйозно.