СТРАХ: чому він виникає та як його позбутися?
Любов Бобир
Опубликовано: 13.10.2016 в категорию "Статьи" : Психология

Страхи були даровані нам природою, щоб охороняти нас від небезпеки. Він є корисним, допоки ВИ можете його контролювати. Проте, як тільки СТРАХ починає керувати вами – ви заходите у фазу фобій.

Розглянемо темряву як страх і як фобію.

Якщо ви боїтеся йти вночі темним кварталом – це здоровий страх, що змушує вас бути на поготові у разі зустрічі із грабіжником чи змією. А якщо ви боїтеся спати з вимкненим світлом – це вже фобія. Бо тут вам ніщо об’єктивно не загрожує, окрім вашої фантазії.

Фобії торкнулися не лише простих смертних. Відомо, що Сальвадор Далі боявся коників-стрибунців. Митець писав, що якби він був на краю прірви і коник стрибнув йому на обличчя, то він би краще кинувся в безодню, ніж виніс ці дотики.

Страх перед комахами, особливо павуками, дуже поширений в світі знаменитостей. Павуки лякають Бреда Пітта, Тома Круза, Скарлетт Йохансон і, уявіть собі, вони лякають навіть головного героя фільму "Людина-павук" Тобі Магуайера. А відомий режисер Вуді Аллен найбільше боїться МАТИ якусь фобію.

Дуже часто фобії виникають у людей, котрі звикли змовчувати у конфліктних ситуаціях на роботі чи в сім’ї. Вони роками все придушують і придушують свої емоції. Проте ці емоції не зникають безслідно, а трансформуються у хвороби чи тривогу. Людина не може постійно бути в тривожному стані, вона має цим якось керувати, якось пояснити собі це відчуття. І тут виникає фобія. Фобік шукає якогось павучка чи щось інше. Так він отримує конкретний страх, а конкретним вже можна керувати – можна уникати місць, де є павучки, можна побризкати на нього спреєм.

Психотерапевт у цьому випадку працює саме з причиною – подавленими емоціями, і як наслідок, позбавляє людину фобії.

І на завершення, декілька порад для самостійної роботи над страхом. Всі ми чули фразу, що потрібно йти на зустріч своїм страхам. Якщо перекласти це на мову практики, це означатиме, як тільки ви відчуваєте страх і його симптоми – паніку, шум у вухах чи що інше – підсилюйте його. Не намагайтеся втекти. Підсилюйте й намагайтеся подовше в ньому лишитися, доки не відчуєте, що він зменшується.

Якщо ви відчуваєте страх перед майбутньою подією – максимально опишіть та деталізуйте це. Якщо ви боїтеся втратити роботу – опишіть собі як саме вас звільнять, опишіть свого шефа, опишіть, як відреагує ваша сім"я, як ви себе почуватимете, як і коли шукатимете нову роботу і т.д.. Страх не терпить деталізації.